View Single Post
  #2  
Old 03-07-2009, 09:38 PM
k9diabetes's Avatar
k9diabetes k9diabetes is offline
Administrator
 
Join Date: Mar 2008
Location: Northern California
Posts: 11,259
Default Re: Jazzy Girl

Okay, so $37 for 400 units of insulin is 9.25 cents per unit.

Let's just round up and say Walmart's Relion brand is $25.00 for 1,000 units so that's 2.5 cents per unit.

That's almost 75% less expensive for NPH from Walmart!

If you bought Novolin N somewhere other than Walmart, it probably would be about $37 a bottle for 1,000 units of insulin, making it 3.7 cents per unit, still significantly cheaper than Vetsulin.

I doubt if your vet has ever figured the difference in cost when including the fact that there are fewer units of insulin in a 10 mL bottle of Vetsulin than in the same size bottle of NPH.